Wesołych Świąt

Drukuj PDF

karta swiąteczna AP 2016 Fb-01

 

Publikacja "Koszalin – historie mało znane" on-line!

Drukuj PDF

Szanowni Państwo,

w związku z dużym zainteresowaniem publikacją pt. „Koszalin – historie mało znane” informujemy, że na stronie www.koszalin.ap.gov.pl w Menu nawigacyjnym - Wydawnictwa  dostępna jest już jej wersja elektroniczna PDF do pobrania.

  Projekt wydawniczy został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych w Warszawie.

Życzymy miłej lektury!

Publikacja „Koszalin - historie mało znane” autorstwa Krzysztofa Urbanowicza to najnowsze wydawnictwo Archiwum Państwowego w Koszalinie i portalu naszemiasto.pl. Zawiera ona teksty dotyczące mało znanych lub zapomnianych epizodów z historii miasta, które miały wpływ na życie mieszkańców. Całość została podzielona na dwie części. W pierwszej, Koszalin został pokazany jako pruska stolica pomorskiej rejencji i prężnie działający ośrodek lokalnej gospodarki ze swoimi wzlotami i upadkami. Umieszczenie lokalnych historii na tle epoki pozwala lepiej zrozumieć specyfikę opisywanego okresu.  
Część druga poświęcona jest historii polskiego Koszalina od pierwszych lat powojennych. Na podstawie zachowanych materiałów archiwalnych pokazane zostało codzienne życie pierwszych mieszkańców miasta, jego odbudowa, kolejne projekty architektoniczno-urbanistyczne oraz ważne przed laty i dziś już zapomniane wydarzenia społeczne i kulturalne, których skutki są w mieście odczuwalne do dziś.

 Koszalin historie malo znane-1

PDF do pobrania

(plik PDF jest duży i jego pobranie może zająć chilę czasu)

 

 

Wystawa i konferencja popularno-naukowa 13.12.2016 r. - relacja

Drukuj PDF

izabela rogowska -8

Wczoraj, 13 grudnia 2016 r. w Delegaturze Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Koszalinie odbyła się konferencja popularno-naukowa pt.: „To już 35 lat… Pacyfikacja kopalni „Wujek” w koszalińskich źródłach i materiałach archiwalnych”. Organizatorami wydarzenia byli: Prezydent Miasta Koszalina, Dyrektor Delegatury Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Koszalinie, Przewodniczący Zarządu Regionu Koszalińskiego „Pobrzeże” NSZZ „Solidarność” oraz Dyrektor Archiwum Państwowego w Koszalinie.

izabela rogowska -6

 

 

 

Konferencji towarzyszyły trzy wystawy: „Od Skautingu do Solidarności Walczącej – wychowanie młodzieży do niepodległości” przygotowana przez Archiwum Akt Nowych w Warszawie, „35 lat po pacyfikacji kopalni „Wujek”. Przegląd źródeł i materiałów w zasobie Archiwum Państwowego w Koszalinie i w koszalińskich archiwach prywatnych” oraz „Major Stanisław Ossowski - cichociemny rodem z Kaszub”. Ta ostatnia wystawa została przygotowana z okazji ogłoszenia przez Sejm RP roku 2016 Rokiem Cichociemnych. W trakcie konferencji zostały przedstawione trzy wystąpienia: „Przygotowania do wprowadzenia stanu wojennego w województwie koszalińskim w 1981 r.” (dr Rafał Marciniak, z-ca Dyrektora Gimnazjum nr 11 w Koszalinie); „Pamięć o Janku Stawisińskim w mojej twórczości i słowie” (dr hab. Zygmunt Wujek, artysta-rzeźbiarz) oraz „Omówienie wystaw przygotowanych przez Archiwum Państwowe w Koszalinie” (Robert Borucki, Archiwum Państwowe w Koszalinie).

izabela rogowska -33Konferencja i wystawa zakończyły się promocją publikacji Archiwum Państwowego w Koszalinie i portalu naszemiasto.pl autorstwa Krzysztofa Urbanowicza pt. „Koszalin - historie mało znane”. Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych w Warszawie. Wszystkim współorganizatorom i uczestnikom, którzy w tym dniu zechcieli być z nami bardzo dziękujemy. Dziękujemy również licznie przybyłym uczniom z Zespołu Szkół nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Koszalinie.

Na zdjęciu: Joanna Chojecka, Dyrektor Archiwum Państwowego w Koszalinie podczas rozmowy z Krzysztofem Urbanowiczem, autorem książki: "Koszalin - historia mało znane"

 

Wystawa i konferencja popularno-naukowa 13.12.2016 r.

Drukuj PDF

Solidarnosc-01

Więcej…
 


Strona 1 z 71

Menu nawigacyjne

Wystawy on-line

Obrazek1

Stan wojenny wystawa on-line koszalin
 
 
koszalin31
 

archiwa-punkt-konsultacyjny

digitalizacja logo

logotypykultura  min

logo nia

 APEX - Europejskim Portalu Archiwalny

 MiKstrona

 

 

 

Kalendarium

<< Wrzesień 2020 >> 
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
   1  2  3  4  5  6
  7  8  910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

NEWSLETTER