W marcu odbyły się lekcje genealogiczne w ramach projektu pt. „Z rodzinnej szuflady” przygotowane dla uczniów ze Szkoły Podstawowej w Gwdzie Wielkiej, Szkoły Podstawowej nr 5 oraz Społecznej Szkoły Podstawowej w Szczecinku.
W trakcie zajęć archiwiści przypomnieli uczniom w jaki sposób tworzyć drzewa genealogiczne oraz jakich informacji poszukiwać w dokumentach przechowywanych w archiwach domowych.
Podczas spotkania uczestnicy projektu mieli możliwość obejrzeć oryginały materiałów archiwalnych służących do prowadzenia badań genealogicznych przechowywane w zasobie szczecineckiego Oddziału Archiwum Państwowego w Koszalinie. Archiwiści przygotowali prezentację zbiorowych aktów małżeństw z zespołu Urzędu Stanu Cywilnego w Wałczu. Poszukiwania informacji o pradziadkach to nie tylko daty urodzenia oraz zgonu. W archiwach państwowych odnaleźć można wiele innych dokumentów, dzięki którym można poznać bliżej świat, w którym żyli nasi przodkowie. Podczas wizyty w archiwum dzieci poznały także inne materiały archiwalne mogące posłużyć jako cenne źródło wiedzy o historii rodziny m.in.: akta stowarzyszeń, związków, klubów sportowych, wykazy uczniów, kroniki, księgi gruntowe oraz hipoteczne, mapy a także fotografie.
Część z uczestników projektu przyniosła na zajęcia pamiątki z archiwów rodzinnych w postaci dokumentów, zdjęć, plakatów, odznaczeń, znaczków, zachowanych po przodkach, o których opowiadali podczas zajęć.
Kolejne spotkania odbędą się w kwietniu. Będą to warsztaty w zakresie konserwacji, podczas których młodzi genealodzy nauczą się podstawowych zasad zabezpieczania dokumentów oraz fotografii.
Projekt jest realizowany we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną im. B. Horodyskiego w Szczecinku