2 października 2020 r. w Archiwum Państwowym w Koszalinie Oddział w Szczecinku w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej oraz przypadającego 30 września Dnia Archiwisty odbyły się prelekcje oraz warsztaty z zakresu zabezpieczania i konserwacji dokumentów z archiwów rodzinnych. Udział w wydarzeniu wzięły przedstawicielki Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych w Szczecinku, zainteresowane genealogią i przechowywaniem cennych pamiątek rodzinnych.
Po przywitaniu przybyłych gości przez Kierownika Oddziału Monikę Głuszak uczestniczki spotkania wysłuchały prelekcji przygotowanej przez starszą archiwistkę Katarzynę Lisiecką na temat źródeł do badań genealogicznych w zasobie szczecineckiego Archiwum Państwowego. Uzupełnienie wypowiedzi stanowił pokaz wybranych materiałów archiwalnych tj., akty urodzeń, małżeństw i zgonów, wykazy ludności, świadectwa szkolne, akty nadania ziemi oraz deklaracje osadnicze.
Kolejny punkt spotkania stanowiła prelekcja archiwistki Edyty Musił, która opowiedziała o spuściznach i archiwach rodzinnych przechowywanych w zasobie Oddziału AP w Szczecinku. Wystąpienie zostało wzbogacone pokazem najciekawszych i najstarszych fotografii oraz dokumentów.
Kierownik Oddziału Monika Głuszak przygotowała wystąpienie o sposobach zabezpieczania i konserwacji dokumentów. W prezentacji multimedialnej wskazała na rodzaje zniszczeń jakim mogą być poddane pamiątki rodzinne, pokazała ich przykłady i wskazała najlepsze warunki w jakich powinny być przechowywane dokumenty oraz fotografie.
Pierwszą część spotkania zakończył film zrealizowany przez studentów Archiwistyki i Zarządzania Dokumentacją UMK „Dokument w życiu człowieka”.
Po zakończeniu części wykładowej odbyły się warsztaty z zakresu zabezpieczania i konserwacji dokumentów z archiwów rodzinnych. Uczestniczki warsztatów otrzymały specjalny pakiet narzędzi do prawidłowego oczyszczania i zabezpieczania zbiorów a także zestaw teczek, obwolut i pudełek do ich odpowiedniego przechowywania.
Uzupełnienie wydarzenia stanowiły wystawy „Archiwa Rodzinne Niepodległej –zostań bohaterem historii” oraz „Portret kobiety w źródłach archiwalnych”.
Kolejne spotkania w Szczecinku w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej odbywać się będą
w każdy pierwszy piątek miesiąca.
Ze względu na stan epidemiczny ilość miejsc na warsztatach jest ograniczona.
Chętnych zapraszamy do kontaktu i zgłoszeń drogą telefoniczną pod numerem 94 374 03 63