Wirtualny spacer po wystawie „Archiwa Rodzinne Niepodległej 2.0”

8 maja w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Zwycięstwa, który ma na celu upamiętnienie rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie. W 2020 r. obchodzimy 75. rocznicę zakończenia największego światowego konfliktu zbrojnego. Konfliktu, który pochłonął 60 milionów ofiar.

W ramach obchodów Narodowego Dnia Zwycięstwa w Koszalinie od trzech lat w Koszalinie w siedzibie Politechniki Koszalińskiej przy ul. Śniadeckich odbywał się piknik patriotyczny ph. „Płomienie Zwycięstwa”. Nazwa nawiązywała do ceremonii, która kończyła nasze spotkanie, tj. podpalenia pomnika poświęconego „Tym którzy walczyli o polskość i wolność Pomorza”, czyli „Płomiennymi Ptakami” autorstwa Władysława Hasiora.

W tym roku jest to niemożliwe, lecz pamięć o wydarzeniach i bohaterach sprzed 75. lat postaramy się pokazać Państwu wirtualnie w wydarzeniu „Wirtualne Płomienie Zwycięstwa 2020” na portalu Facebook oraz na stronach internetowych organizatorów, czyli Urzędu Miejskiego w Koszalinie, Politechniki Koszalińskiej, Bałtyckiego Stowarzyszenia Miłośników Historii „Perun”, Centrum Szkolenia Sił Powietrznych im. Romualda Traugutta w Koszalinie, Hufca Ziemi Koszalińskiej ZHP i oczywiście Archiwum Państwowego w Koszalinie.

Archiwum Państwowe w Koszalinie przygotowało z tej okazji niecodzienną atrakcję. Zapraszamy na wystawę „Archiwa Rodzinne Niepodległej 2.0” w formie wirtualnego spaceru.

Wystawa dostępna pod adresem:

WIRTUALNY SPACER PO WYSTAWIE „ARCHIWA RODZINNE NIEPODLEGŁEJ 2.0”

Wystawa jest kontynuacją projektu archiwów państwowych z 2019 r. ph. Archiwa Rodzinne Niepodległej. W ramach akcji zachęcaliśmy do przekazywania do zasobu archiwów prywatnych dokumentów, zdjęć, nagrań, pamiątek, które towarzyszą Państwa rodzinom, a obrazują dzieje Polski. Nasze działania w ramach projektu spotkały się z zainteresowaniem mieszkańców Koszalina, dzięki czemu w zasobie Archiwum Państwowego w Koszalinie zabezpieczono niezwykłe materiały takie jak na przykład prezentowana na wystawie spuścizna Stanisława Ossowskiego, żołnierza Września 1939 r. , Sybiraka, żołnierza Armii Polskiej generała Władysława Andersa, jednego z 316 „cichociemnych” zrzuconych na teren okupowanej Polski, powstańca warszawskiego, a także spuścizna Stanisława Cieślika, uczestnika kampanii wrześniowej 1939 r.,  internowanego przez ZSRR do obozu jenieckiego w Starobielsku, zamordowanego w Charkowie wiosną 1940 r. przez NKWD.

W podziękowaniu za Państwa aktywność i troskę o domowe archiwalia prezentujemy efekty projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej w Koszalinie. Dzięki współpracy z biurem nieruchomości Indahouse.pl Nieruchomości Lepiej wystawa jest niezwykła. Gwarantujemy, że poczujecie się Państwo tak, jakbyśmy i tym razem spotkali się w Archiwum. Bądźcie z nami!